Önceki Yazı
Sonraki Yazı
resimyok

Sohbet Sitelerinin Zamanla Değişimi Küresel dünyada chat olarak bilinen sanal sohbetler hem dünyada hem de ülkemizde yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Bu siteler ilk kuruldukları zamanlarda herhangi bir profil resmi olmadan kamerasız bir şekilde sadece yazışılarak yapılmaktaydı. Bu siteler oldukça basit temaya sahip olmasıyla beraber yoğun bir şekilde kullanılıyordu. İlerleyen zamanla beraber sanal ortamda chat yapmak daha eğlenceli bir hale gelmesi için site sahipleri gelişen teknolojilerle beraber bazı uygulamaları da beraberinde getirmeye başladı. Bu uygulamalara ayak uyduramayan siteler zamanla yok olup unutulmuştur. Ülkemizde de bu durum dünya ile aynı düzende ve sistemde gelişme göstermiştir.

Hem ülkemizde hem de dünyada gelişim göstermeye başlayan sohbet siteleri çeşitli özellikleri bünyesinde barındırmaya başlamıştır. İlk zamanlarda bu sohbet odalarında görüntü olmadan sadece yazışarak iletişim kuran kişiler ilerleyen zamanlarda kameralı sohbetler yapmaya başlamıştır. Bu sayede kişiler canlı olarak birbirlerini görebilmiş özellikle sanal muhabbetlerde oluşan güvensizlik sorunlarının bir nebze de olsa önüne geçilmiştir. Ülkemizde yoğun bir şekilde kullanılan sohbet odaları bu gelişimlerle beraber daha fazla talep görmeye başlamıştır. İlk kurulan görüntülü sohbet siteleri ücretli olmaktaydı. Ancak, ücretsiz sitelerin kameralı sohbetlere imkan tanıması bu ücretli sitelere olan mecburiyeti adeta yok etmiştir.

Sanal sohbet sitelerinde kamera gibi seçeneklerin gelmesi ile şahıslar özelikle birbirlerine daha çok güvenerek sohbet edebilmektedir. Bazı sohbet odaları tamamen cinsel amaçlı olup burada insanlar sadece cinsel açıdan muhabbet etmektedir. Bu sohbet odaları sadece 18 yaşından büyükler kullanabilmektedir. Bunun yanı sıra bazı sohbet odalarında ise daha samimi muhabbetler yapılmaktadır. Bu sohbet odaları genel olarak her yaştan ve her kesimden insanlar tarafında tercih edilir. Oldukça esprili odalardandır. Burada genel olarak düzeyli arkadaşlıklar kazanılabilmektedir. Bunun yanı sıra özellikle bazı sohbet odaları tamamen ciddi bir platformdur. Evlilik amaçlı kurulan bu sitelerde kişiler kesinlikle seviyeli ve düzeyli muhabbetlerle birbirlerini tanır. Yoğun olarak kullanılan bu sitelerde kötü amaçlı yazılar yazmak ya da görüntüler bulundurmak kesinlikle yasaktır. Bunun için bazı filtreleme sistemleri bulunmaktadır.

Hem ülkemizde hem de dünyada yoğun bir şekilde kullanılan sanal muhabbet siteleri sadece ülke içinde kullanılmaz. Bazı sohbet siteleri uluslar arası arenada hizmet vermektedir. Bu siteler genel olarak ortak dil olan İngilizce dilinde tasarlanmıştır. Özellikle yabancı dilini geliştirmek isteyen insanlar bu platformu yoğun bir şekilde kullanır. Burada yapılan muhabbetler daha seviyeli olmaktadır. Bunun yanı sıra özellikle gençlerin yabancı dilleri fark etmeseler de gizli olarak gelişir. Ülkemizde fazla olmasa da özellikle Avrupa ülkelerinde bu platformlar yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Bu sohbet siteleri sayesinde dünyanın bir ucundan öteki ucuna kadar yaşayan milyarlarca insan birbirleri ile rahatça iletişim kurabilir. Bu sitelerde kazanılan arkadaşlıklar çok daha kalıcı olabilmektedir.

YuzukNET ; gönül vermiş , ilerisi için uğraşan, çabalayan , emek veren insanların oluşturduğu ekip ve kazanma azmiyle bir yerlere gelmiş, adını IRC Sunucu alemindeki herkeze duyurmuş bir topluluktur. YuzukNET herzaman en iyiyi arayan ve bulan , yeniliklerin yüzü olarak anılmaya devam edecek bir gerçekliktir. YuzukNET kendi işini kendi çözen , bağımsız bir oluşumdur.

Yazı hakkında görüşleriniz