Önceki Yazı
Sonraki Yazı
2016 yılı kış lastiği takmama cezası

1 Aralık dan itibaren kış lastiği takma zorunluluğuna uymayanlara uygulanan 571 liralık ceza, 1 Ocak 2016 dan itibaren 602 liraya yükselecek.
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından hazırlanan ve 2012’de yürürlüğe giren “Araçların Yüklenmesine İlişkin Ölçü ve Usuller ile Tartı ve Boyut Ölçüm Toleransları Hakkında Yönetmelik” esaslarına göre, kış şartlarına uymayan, kar lastiği takmayan araç sahiplerine izin verilmeyecek.

Kış lastiği kuralına uymayan araçların işletmecilerine 1 Aralık 2015 itibarıyla 571 lira ceza uygulanacak. Söz konusu ceza, Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan yüzde 5,58’lik yeniden değerleme oranı çerçevesinde 1 Ocak 2016 dan iribaren 602 liraya çıkacak.

Yönetmelikteki kış lastiği takma zorunluluğu, şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçları kapsıyor. Buna göre, yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçlar her yıl 1 Aralık ile 1 Nisan tarihleri arasında zorunlu olarak kış lastiği kullanacak. Hava şartlarına bağlı olarak söz konusu süre, Bakanlık tarafından 1 ay uzatılabilecek.

İpot€ksin KiraLık SevdaLara..!

Yazı hakkında görüşleriniz