Önceki Yazı
Sonraki Yazı
resimyok

Merhaba arkadaşlar bayramda gözüme çarpan bir durum oldu bu durumu kötü olarak mı nitelendirsem iyi olarak mı nitelendirsem diye düşünmeye başladım

yuzuk.net sohbet sunucusunda normal şartlarda sohbet kanalında op sayısı 1 yada 2 iken bayram boyunca op sayısı 6-7 den aşağı düşmedi sizce de garip değil mi bu durum 🙂 insanlar artık eski Bayramları arar olmuşken bayram boyunca vaktimizi bilgisayar başında geçirmek nereden çıktı eskiden bayramlarda bir mahalle de kim varsa büyüğünden küçüğüne kadar herkes bir birinin evini gezer dolaşır bayramlaşırdı şimdi ki mahallelere bakıyorum da camdan kafaları çıkartan insan bile yok eskiden çocuklar mahallelerde sokak sokak kapı kapı gezip şeker toplardı şimdi bayram boyunca benim evin kapısı 2 kere çalındı çocuklar artık şeker mi toplamıyor şeker mi istemiyor yoksa eski gelenekler yavaş yavaş kayıp mı oluyor bayram konusunda sorulacak o kadar çok soru var ki kim cevaplar orası da meçhul artık eskiden bayramlar nasıl geçerdi kısaca özet geçmek istedim.

Arefe gününden çıkılır bayramlık alacaklar bayramlık alır evine şeker çikolata alacaklar çikolata şeker , şeker alırdı sonrasında iftar saati beklenir güzelce tüm şehir son iftarını en güzel yemeklerle masalarını donatır son kez oruçlarını açardı. artık Ramazan ın verdiği bolluk ve bereket insanları çok heyecanlı ve sevinçli kılardı ve sabah olurdu sabah Bayram namazına gidilir namaz kılınır namaz çıkışı mahallenin önde gelen büyükleri yaşlıları cami çıkışında durur ve herkes ile bayramlaşırlardı ve sırasıyla küçükler büyüklerinin  ellerini öper ve çok güzel bir sohbet ortamı olurdu.

Cami önünde bayramlaşma bittikten sonra herkes evine dönerdi ve eve girdiğinde kahvaltı hazır olurdu direk sofraya oturulur Ramazanın bolluğu o sabah kahvaltısına da vururdu ve çok güzel bir kahvaltı ile güne başlanırdı. kahvaltı sonrasında büyüklerin ellerinden öpülür ve harçlıklar alınırdı o zaman dünyalar bizlerin olurdu sonrasında ellerimize birer poşet alarak sokak , sokak kapı,kapı gezer şeker toplardık ve sonrasında topladığımız şekerleri güzel bir yere oturur içlerinden seçerek yerdik çok güzel günlerdi ve çok güzel Bayramlardı o Bayramlar hoş muhabbetlerin , özlü içten gelerek gülümsemelerin bir birini kovaladığı Bayramlardı o Bayramlar şimdi ise şöyle bir bakıyorum da hiç eser kalmamış o Bayramlardan. ne yazık ki.

YuzukNET ; gönül vermiş , ilerisi için uğraşan, çabalayan , emek veren insanların oluşturduğu ekip ve kazanma azmiyle bir yerlere gelmiş, adını IRC Sunucu alemindeki herkeze duyurmuş bir topluluktur. YuzukNET herzaman en iyiyi arayan ve bulan , yeniliklerin yüzü olarak anılmaya devam edecek bir gerçekliktir. YuzukNET kendi işini kendi çözen , bağımsız bir oluşumdur.

Bu zamana kadar yapılan yorum sayısı : (3 Yorum)

Yazı hakkında görüşleriniz